Posts in category O jazyku a řeči
Meditace tichých smyslů slov
Slyšíme skutečně zvuky, nebo to, co skutečně slyšíme, jsou věci, které umíme pojmenovat slovy?
Co bylo dříve, slepice nebo vejce?
Zřejmě každý někdy slyšel otázku “co bylo dříve, vejce nebo slepice?” Nedávno jsem ji opět slyšel u přátel a opravdu ji i začali řešit, každý samozřejmě měl své pravdivé argumenty.
Vnitřní naslouchání jako způsob konta...
Oslovujeme, hovoříme doslova a do písmene celým naším a skrze naše fyzické tělo. Nasloucháme naopak naší duší. Duše je ale současně i naším subjektivním tělem, jak jej subjektivně prožíváme “z nitra”. Duše je neodděliteln…
Naslouchání jako způsob bytí s d...
V různých psychoterapeutických či seberozvojových přístupech různí terapeuti a koučeři hovoří o “aktivním naslouchání” či dokonce o “daru” či schopnosti “hlubokého neposuzujícího naslouchání”, ale současně se nikde z jejich re-klam-ních upoutávek nedozvíme, co to vlastně znamená a v čem spočívá toto naslouchání, které nabízejí jako “službu” k prodeji.
O sluchu, slyšení a naslouchání
Podívejme se přímo na vnější část ucha. Nejzevnější částí našeho sluchového orgánu je boltec, již svým tvarem řečí, že je “ženské” “otevřené” “pasivní” “přijímací” formy. Nejlépe to vyvstane při porovnání s orgánem zraku - očima, které jsou nejpreferovanějším aktivním nástrojem kontaktu. Očima navazujeme kontakt a zaměřujeme se na určitou věc či předmět. Oko můžeme aktivně zavřít a prostě nevidíme. Tedy, co nechceme vidět, prostě zavřeme oči či odvrátíme zrak. Chováme i české přísloví, sejde z očí, sejde z mysli.